ABD Dışişleri Bakanı : Kurdistan referandumunu tanımıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Kurdistan bağımsızlık referandumuna ilişkin gece saatlerinde yayınladığı basın açıklamasında “ABD Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin pazartesi günü düzenlediği tek taraflı referandumu tanımıyor” ifadelerini kullandı.

Rex Tillerson imzasıyla Beyaz Saray resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamanın tamamı şöyle :

“ABD, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin pazartesi günü düzenlediği tek taraflı referandumu tanımıyor. Oylama ve sonuçlar meşruluktan yoksun ve biz müferreh, demokratik, federal ve tek parça olan bir Irak’ı desteklemeye devam ediyoruz.

Bu tek taraflı adımın olası olumsuz sonuçları konusunda endişeliyiz. Oylama öncesinde, IKBY ve Merkezi Irak yönetimi ile daha üretken bir çerçeve gözetmek ve Kürdistan halkı için refah ve istikrarı ilerletmek amacıyla çalıştık. Amaçladığımız bu konular, bu referandum gibi tek taraflı yollar aracılığıyla nihayetinde geliştirilemez.

Sözlü atışmalara ve karşılıklı eylem tehditlerine bir son ve sükunet çağrısı yapıyoruz. Kürt yetkililere Irak merkezi hükümetinin anayasa eksenli rolüne saygı göstermesi  ve Irak merkezi hükümetinin güç kullanma konusundaki tehdit ve hatta imalardan kaçınması çağrısı yapıyoruz. ABD komşu ülkeler dahil tüm taraflardan karşılıklı güç kullanımı ve eylemlerden sakınmasını istemektedir.

Daeş’e karşı savaş henüz bitmedi ve aşırı gruplar anlaşmazlık ve istikrarsızlığı kötüye kullanmak için fırsat kolluyor. Iraklı ortaklarımızın Daeş’in yenilgiye uğratılmasına odaklı halde kalmaları çağrısı yapıyoruz.

Tüm tarafların tüm Iraklıların geleceğini iyileştirmek için yapıcı bir diyaloğa dahil olmalarını destekliyoruz.

İlhan BARAN

Kategori: Gündem Etiketler : , , , -

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir:

16 Kasım 2017 Al sinyali veren hisse senetleri 16 Kasım 2017 Al sinyali veren hisse senetleri
Zimbabwe’de askeri darbe : Ordu kontrolü ele geçirdi Zimbabwe’de askeri darbe : Ordu kontrolü ele geçirdi
Bitsolid.io güvenilir mi dolandırıcı mı? bitsolid.io yorum ve şikayetler Bitsolid.io güvenilir mi dolandırıcı mı? bitsolid.io yorum ve şikayetler
Fakir Veyron XL premium süpürge makinesi yorumları Fakir Veyron XL premium süpürge makinesi yorumları

Yorum Yaz

Yorumu Gönder
© 2017 Bizimhaber.net. Tüm hakları Saklıdır.

En Son Arananlar 3000 yıllık mucize krem şikayet varpast mia tarifixece herdem yine sen indir bedavanuray sayarı hayatta hersey var 12 kasimkoineks borsa guvenlimiVEBİTCOİNgatedeki burclar bugunkuxecı herdem yine sen3000 yıllık mucize krem yorumlarmehmet özer 10mayıs 2017 yaptığı rulo pizza yapılışı
Bizimhaber.net Rss | Google
Ana sayfa | iletişim | Gizlilik Politikası
| Sitemap