İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Irak Parlementosu Türk askerlerinin çıkarılmasına karar verdi

ırak parlementosu

Irak Parlementosu Türk askerlerinin çıkarılmasına karar verdi

Bugün gerçekleşen oturumda Irak topraklarındaki Türk askerlerinin varlığı ve TBMM’nin Irak’a yönelik sınırötesi tezkeresini uzatması konuları üzerinde yapılan görüşmeler sonucunda Türk askerlerinin Irak topraklarından çıkarılmasına karar verildi.

Irak Parlementosu tarafından alınan kararlar kamuoyuyla şu şekilde paylaşıldı :

– Irak hükümeti Bağdat’taki Türk bByükelçisini çağırarak Türk askerlerinin varlığına ilişkin tezkerinin süresinin uzatılmasına ilişkin meclisin aldığı karardan duyulan rahatsızlığı iletmeli.

– Irak hükümeti, Irak topraklarının korunması ve savunulması açısından diplomatik ve askeri tedbirlerini almalı ve ayrıca ekonomik ve ticari ilişkileri bir kez daha gözden geçirmeli.

– Irak hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği’nden Türk askerlerinin Irak topraklarındaki varlığına tepki göstermelerini talep ederek bu güçleri çıkarmalı.

– Irak hükümeti, Irak topraklarındaki Türk askeri güçlerini işgalci bir güç olarak değerlendirmeli ve bu güçlerin çıkartılması için gerekli faaliyetleri yürütmeli.

– Irak, Türkiye ile olan tüm ilişkilerini bir kez daha gözden geçirmeli.

– Irak hükümeti, Türk askerlerinin Irak topraklarındaki varlığını destekleyen ve bu yönde açıklamalarda bulunanlara ilişkin ilgili kurum ve taraflar tarafından dava açılmasını talep etmeli.

– Irak parlamentosu Erdoğan’ın Irak’ın bağımsızlığına ilişkin açıklamasını reddetmekte ve bu tür açıklamaları Irak bileşenlerini parçalayan açıklamalar olarak değerlendirmektedir

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.