İçinde Zeytin geçen Kuran ayetleri Kuranda zeytinin önemi

İçinde Zeytin geçen Kuran ayetleri hangileri? Kuran’da zeytinin önemi

İktidarın “Zeytin mi önemli tesis mi” şeklinde akla zarar ifadelerle savunduğu, sanayi tesisleri için zeytin ağaçlarının katliamını öngören kanun tasarısı sonrası, zeytinin insanlık tarihindeki yeri ve İslam dininin kutsal kitabı Kuran-ı Kerim’deki önemi öne çıktı.

Kuran-ı Kerim’de zeytin geçen ayetler ve İslam’a göre zeytinin önemi:

Tin Suresi 1’inci ayette “Zeytine andolsun” ifadesiyle zeytinin, üzerine and içilebilecek kutsal bir niteliğe sahip olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Enam suresi 99’uncu ayette zeytin, yüce Allah’ın insanlara bağışladığı nimetlerdeki bolluk ve çeşitlilik anlatılırken zeytinin, nar ve üzümle birlikte adı geçmektedir.

Nur Suresi 35’inci ayette zeytinden kutlu ve pek bereketli olarak söz edilmektedir.

Nahl Suresi 11’inci ayette Allah’ın su sayesinde insanlara yetiştirme imkanı bahşettiği ekinler sıralanırken, zeytin, üzüm ve hurma adları geçmektedir.

Mu’minun Suresi 20’inci ayette zeytin ile ilgili olarak şu ifadeler geçmektedir : “Tûr-ı Sînâ’da sizler için hem yağ hem de katık veren bir ağaç var ettik”

Kuran-ı Kerim’de bu kadar övülen ve önem yüklenen bir nimet için ” Tesismi önemli zeytin mi” demek, açıkça “Ben neyin önemli olup neyin önemli olmadığını Kuran-ı Kerim’den daha iyi biliyorum” demektir. (İlhan BARAN/Ankara)

Kategori: Din ve İnanç Etiketler : -

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir:

16 Kasım 2017 Al sinyali veren hisse senetleri 16 Kasım 2017 Al sinyali veren hisse senetleri
Zimbabwe’de askeri darbe : Ordu kontrolü ele geçirdi Zimbabwe’de askeri darbe : Ordu kontrolü ele geçirdi
Bitsolid.io güvenilir mi dolandırıcı mı? bitsolid.io yorum ve şikayetler Bitsolid.io güvenilir mi dolandırıcı mı? bitsolid.io yorum ve şikayetler
Fakir Veyron XL premium süpürge makinesi yorumları Fakir Veyron XL premium süpürge makinesi yorumları

Yorum Yaz

Yorumu Gönder
© 2017 Bizimhaber.net. Tüm hakları Saklıdır.

En Son Arananlar 3000 yıllık mucize krem şikayet varpast mia tarifixece herdem yine sen indir bedavanuray sayarı hayatta hersey var 12 kasimkoineks borsa guvenlimiVEBİTCOİNgatedeki burclar bugunkuxecı herdem yine sen3000 yıllık mucize krem yorumlarmehmet özer 10mayıs 2017 yaptığı rulo pizza yapılışı
Bizimhaber.net Rss | Google
Ana sayfa | iletişim | Gizlilik Politikası
| Sitemap