İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Tatvan Hikayesi: Gemi Mühendisi Fethi Algon ve Eşkiya Mecido


Bir Tatvan Hikayesi: Gemi Mühendisi Fethi Algon ve Eşkiya Mecido

Bitlis’in Tatvan İlçesi’nin kuruluş yıllarına ışık tutan Gemi Mühendisi Fethi Algon ve Tatvanlı eşkiya Mecido’nun hikayesi sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor. Hikaye; hikayede adı geçen Gemi Mühendisi Fethi Algon’un oğlu Atilla Algon’un kaleme aldığı “Van Gölü’nün Gemileri” adlı kitaptan alıntılandı. İşte Bir Tatvan Hikayesi: Gemi Mühendisi Fethi Algon ve Eşkiya Mecido :

“devlet gemi inşa mühendisi fethi algon’u 1946 gibi bir senede tatvan’a yollar. kocaman bir iç deniz, üzerinde hiç deniz taşımacılığı yok. fethi algon eşini, iki oğlunu alır kurtalan ekpresi ile önce siirt kurtalan’a oradan da 8 saat (122 km) süren bir yolculukla tatvan’a varır.

vardıklarında manzara şudur tatvan’da.yol yok, okul yok,elektrik yok,su şebekesi yok, türkçe bilen yok,bakkal bile yok. yok yok yok yok.

fethi algon önce tersaneyi kurar ve van gölü üzerinde yolcu taşımacılığı yapacak gemilerin, kosterlerin, römorkorların üretimine başlar, iskelelerin yapımları da başlar eş zamanlı ahlat, erciş, van ve gevaş’ta.

sene 1950 dediğinde van gölü üzerinde yolcu taşımacılığı başlamıştır bile. siirt kurtalan’a gelenler karayolu ile tatvan’a, oradan da göl çevresinde nereye gidecekse. fethi algon bakar ki herkes yakalayamıyor feribot saatlerini, der ki denizcilik bankası’na buraya otel lazım.

bunun üzerine doğu anadolu’nun ilk ve tek dört yıldızlı oteli tatvan’a inşa edilir. vatandaş feribot beklerken rezil olmasın diye. istanbul’dan yalova’dan şefler, otel müdürleri getirilir personelinin eğitimi için. otelin adı denizcilik bankası oteli’dir.

bu arada tersane arazisi bir kampüs haline getirilir. 1950 gibi senede van gölü’nde yelken yapılır. çevre illerden sayısız insan yelkenli izlemeye gelir. fethi algon’a devletin gönderdiği paralar diyarbakır üzerinden gelir. çünkü en yakın ziraat bankası oradadır.

mecido isimli bir eşkiya yolda parayı getirenleri soyar, bütün paraları alır. jandarma bile mecido’ya bulaşmak istemez. fethi algon mecido’ya haber salar, gelsin görsün beni diye. mecido bir eşkiyadır ama devletin adamı çağırmıştır sonuçta.

kalkar gider. fethi mühendis derdini sorar. mecido der, adam vurdum, eşkiyayım diye kime bana iş vermez, ne yapayım der. fethi algon, 1.90 boyundaki bu dev adama tatvan tersane kampüsü’nde bekçilik işi verir.

mecido eşkiyalığı bırakır. karda tipide çoru çocuğu okula götürmek de dahil her işe canla başla koşar. tersanenin has adamı olur. ki demiştik tatvan’da okul yoktu.

mühendis fethi algon’un oğlanlar okula başlayacak olunca kaymakama valiye çıkıp okul mevzunuzu dile getirir. sene 1948’dir. vali kaymakam “yok öyle bi para bizde.okulu yapın biz öğretmeni atayalım.” der.

fethi algon bulur buluşturur, tersane kampüsünde bir oda, karatahtaya 25 öğrencinin eğitim alacağı bir derslik kurar, valiye kaymakama haber salar, atayın öğretmeni. böylelikle tatvan’ın ilk okulu açılır. öğrenci sayısı 25’dir. 23’ü türkçeyi ilk okulda duyar.

fethi algon ve ailesi 1959 senesine kadar tatvan’da kalır ve bugün bile bitlis il merkezinin daha önünde anılmasını sağlayan altyapıyı atarlar tatvan’da. sonra geldikleri yer olan istanbul’a dönerler. bozulan türkçeleri nedeniyle çocukların lakabı artık kırodur istanbul’da.

oğlanlardan küçük olanı atila yıllar sonra denizcilik bankası’nda müfettiş olur. 1970ler filan. tatvan denetlemesi vardır. gönüllü olur. yine kurtalan ekspresi, bitlis, tatvan mekana varır. 3 gece 4 gün. tatvan’da babası zamanında açılan denizcilik bankası oteline yerleşir.

resepsiyonda devcileyin ama beli bükülmüş bir adam vardır. resepsiyonistle kavga etmektedir. üstü başı perişandır. atila zar zor tanır adamı. babasının eşkiyalığı bırakıp ile aldığı eşkiya mecido. sarılırlar, ağlaşırlar, dertleşirler.

babası gittikten sonra gelenler ne yapıp edip kovdurmuştur tatvan tersanesinden mecido’yu eşkiyadır, adam vurmuştur, katildir diye. oğlunun açtığı bakkal dükkanı geliri ile kıt kanaat geçinmektedirler tatvan’da. sorarım size? fethi algon da devlettir, sonrasında gelenler de? bu devlet nasıl bişeydir? hele deyin bana.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir